; Парк Софіївка - живий пам'ятник великій любові - Авіатор

Парк Софіївка - живий пам'ятник великій любові

Парк Софіївка – живий пам’ятник великої любові

Парк «Софіївка», розташований на околиці одного з найдавніших українських міст – Умані, заслужено вважається одним з найкрасивіших пам’яток світової садово-паркової культури, а також гордістю і національним надбанням нашої країни. Це дійсно казковий світ, створений людиною в ім’я великої любові, наповнений стародавніми міфами і легендами, увінчаний неповторною красою рідної природи.

Будівництво парку почалося в далекому 1796 року за розпорядженням графа Станіслава Потоцького, заможного польського магната. Плануючи цей проект, граф хотів висловити в ньому всю любов до своєї дружини – Софії, а також мати в своєму володінні парк, рівний за красою кращим європейським зразкам, які вони з дружиною бачили під час своїх численних вояжів Німеччиною, Австрією, Францією та Польщею.

Вирішивши створити парк в дусі романтизму, С. Потоцький прагнув наповнити його сюжетами з греко-римської міфологічної традиції, щоб відтворити тим самим тут, на українських теренах то, що було дороге серцю його коханої Софії – образи її далекої, але настільки ж прекрасної батьківщини – древньої Еллади.

Втілити в реальність своє уявлення про ідеальний парк закоханий граф довірив своєму другові – Людвігу Метцелю, польському офіцерові-артилеристові, який і увійшов в історію як автор архітектурного, гідротехнічного і топографічного проектів Софіївки.

Офіційне відкриття парку відбулося навесні 1802 року, і було приурочене до іменин графині Софії. Підносячи цей дар дружині, граф Потоцький наказав встановити в парку стелу, на якій по-грецьки і по-латині було викарбувано: «Любов – Софії». З цього моменту назва «Софіївка» і закріпилося за парком. Але роботи з його створення на цьому не зупинилися. Подальше вдосконалення та розвиток парку не припинялося протягом усього періоду володіння ним сім’єю Потоцьких – до 1832 року.

Незабаром парк придбав європейську популярність. Початок цьому поклав класик польської поезії С. Трембецький, який написав в 1802-1803 рр. поему «Софіївка», в подальшому неодноразово перевидану. Французький переклад поеми, зроблений в 1815 році Огюстом де Лагардом і прекрасно ілюстрований, доніс славу Софіївки до всіх європейських столиць.

Надалі парк неодноразово міняв власників і назви, перебудовувався, удосконалювався, а також переживав часи занепаду, але доля все ж залишилася до нього прихильною, і він доніс нащадкам свідчення Великої Любові, яка його породила.